Az előző bejegyzésemben bemutattam a TILE projektet. Az alkalmazás nevében szereplő 'szöveg-kép összekapcsolás' helyett én szándékosan kód és kép összekapcsolásáról beszélek, hiszen az lenne a legjobb, ha nem csupán a nyers szöveg, hanem a kódolt szöveg kapcsolódna össze a dokumentumról készült fotóval. Láthattuk, hogy a TILE valójában csak bizonyos keretek között, korlátozottan képes arra, amit a neve sugall.
Valamivel jobb a helyzet az Image Markup Toollal: ez esetben az annotációt ugyanis közvetlenül TEI-kódként menthetjük el. A projekt gazdája Martin Holmes, aki a kanadai University of Victoria egy spin-off cégének, a Half-Baked Software Inc.-nek az egyik alapítója, az egyetem Humanities Computing and Media Centerének (HCMC) a kutatója. A kis program Kóta Péter, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Medievisztika Tanszékének oktatója jóvoltából magyarul is tud. Az önkicsomagoló telepítővel az installálás néhány percet vesz igénybe.
Az alkalmazás két ablakot nyit: az egyikben a képet, a másikban az annotációt fogjuk látni. Maga az annotálás hasonlóan működik a TILE-éhoz: a képen kijelölt területekhez rendel hozzá a program kódot. Nagy különbség azonban, hogy ez esetben a kódot mi magunk határozhatjuk meg. Mivel az eszköz kimenete egy TEI P5-ös XML-fájl, ezért nyilván TEI P5-kódokat célszerű megadnunk (a program nem végez validálást, tehát ha nem megfelelő kódokat írunk be, akkor is elmenthetjük a fájlt, csak az nem lesz valid).
A kimenet leegyszerűsítve ilyen lesz:
<TEI>
<teiHeader>
<!-- ...a fejléc tartalma... -->
</teiHeader>
<text>
<body>
<!-- ...TEI-tartalom... -->
<div type="imtAnnotatedImage">
<svg xmlns="http://www.w3.org/2000/svg">
<!-- ...svg-tartalom... -->
<image>
<!-- a képfájl referenciája kerül ide -->
</image>
<rect>
<!-- a képfájlon kijelölt terület adatai
kerülnek ide -->
</rect>
</svg>
<div type="imtAnnotationLayer">
<!-- maga az annotáció kerül ide -->
</div>
</div>
<!-- ...TEI-tartalom vége... -->
</body>
</text>
</TEI>
Magának a <body>-n belüli <div>-nek a tartalma (Dot Porter példájával élve a TEI-wikiről) ilyesmi:
Az eszköz (mint a neve is mutatja) elsősorban képek TEI-kódolására kiváló (a program a TEI-fejléc szerkesztésére is lehetőséget ad). Szöveg kódját csak nehézkesen, és utólagos munkálatok elvégzésével lehet képhez kötni a segítségével. Egyvalamit azonban kiválóan megoldhat: könnyedén lehet TEI-vázfájlt (azaz mondjuk egy szöveget is tartalmazó oldal vagy oldalak nagyobb egységeit – elsősorban bekezdéseit – kódoló fájlt) létrehozni vele. Ebbe lehet azután beleilleszteni magát a szöveget.
A kód és kép összekapcsolási lehetőségeit bemutató sorozatom még mindig nem ért véget. Legközelebb egy újabb eszközt mutatok be.
Legújabb hozzászólások